3006P-1-200LF Bourns Bourns 3006 Series 15-Turn Through Hole Cermet Trimmer Resistor with Pin Terminations, 20Ω ±10% 0.75W ±100ppm/°C
Part Nnumber
3006P-1-200LF
Description
Bourns 3006 Series 15-Turn Through Hole Cermet Trimmer Resistor with Pin Terminations, 20Ω ±10% 0.75W ±100ppm/°C
Producer
Bourns
Basic price
Depth4.83mm Dimensions20.57 x 4.83 x 6.35mm Height6.35mm Length20.57mm Maximum Operating Temperature+125°C Maximum Resistance20Ω Minimum Operating Temperature-55°C Mounting TypeThrough Hole Number of Turns15 OrientationSide Adjust Power Rating0.75W Series3006 Temperature Coefficient±100ppm/°C Termination StylePin Tolerance±10% Product Details 19mm ( in.) 750mW Rectangular End Adjust 3006 Series Standard Bourns Standard 3006P Series 19mm ( in.) rectangular end adjust cermet trimmer with a power rating @ 70°C of 750mW. The 3006P series cermet trimmer’s wiper idles at the end of its travel and is sealed to withstand immersion board washing. Nominal 15 turn Adjustment AnglePanel mounting adaptor available, stock no. 107-6878 Power 0.75W Effective Travel (Nominal) 15 turns Resistance Tolerance ±10% Voltage Maximum 400V Temperature Coefficient ±100ppm/°C End Resistance 1% or 2Ω (whichever is greater) Operating Torque 5.0 oz.in. Rotational Life 200 Cycles Operating Temperature -55°C → +125°C Contact Resistance Variation (Max.) 1% or 1Ω (whichever is greater) Dimensions (LxHxW) 19.05 x 6.35 x 4.83 mm Lead Pitch 12.70 mm (1, 3); 5.08mm (2, 3) Pin Diameter 0.51mm Linear Or Logarithmic Linear Multi-Turn 19mm-32mm-Cermet
Following Parts
Random Products
(keyword 3006P-1-200LF Bourns Bourns 3006 Series 15-Turn Through Hole Cermet Trimmer Resistor with Pin Terminations, 20Ω ±10% 0.75W ±100ppm/°C)